Prices Already Rising

Ghoti Ichthus

Pray so they do not serve alone. Ephesians 6:10-20
The price of bleach exploded during the virus time and hasn't come back down. We continue to buy a lot of generic items and *on sale* or marked down food...same as always.

@Ghoti Ichthus I read that you could cut way down on the amount of detergent you use to wash clothes. I have cut mine by about half and my clothes come out clean. Don't know how this will work in the spring and summer when I work outside and get really dirty and stinky. ( and I don't like my washing machine much...I think it's energy efficient but my old machine was sooooo much better).

:thankyou

I'm stuck using Mom and Dad's washer because that's what's here. I've experimented and use as little as I can while still getting stuff clean, but have to be very careful because elderly people can get infections so easily. My front-loader's buried in storage with pretty much all the rest of my stuff, and it uses half the detergent, gets clothes cleaner, spins them drier, isn't nearly as hard on clothes (no agitator), and I don't hurt myself every time I remove the clean clothes to dry them.

I'm terrified that the washer or dryer will break and be unfixable because the StairLifter precludes removal of old and delivery/installation of new.


:pray :pray :amen :amen
 

ChildofLight

Well-Known Member
Tuesday I went grocery shopping and walked by the low meat bin or whatever they use for the overly large size meat trays and such. I glanced over and did a double take. Was that what I thought I was seeing? I walked over and sure enough they had about half a dozen Butterball turkey breast roast. I grabbed 2 while they had them. They are hard to find near holidays. They were $13 a piece. Think they were 5 lbs. On way home the light went off of where I was going to put them as my freezers are totally full. Thankfully my cousin had freezer space. I’m celebrating the holidays this year with turkey dinners and will probably be by myself but may not have turkey next year. My dinners this year will be pared down anyway.
 

GotGrace

Well-Known Member
Tuesday I went grocery shopping and walked by the low meat bin or whatever they use for the overly large size meat trays and such. I glanced over and did a double take. Was that what I thought I was seeing? I walked over and sure enough they had about half a dozen Butterball turkey breast roast. I grabbed 2 while they had them. They are hard to find near holidays. They were $13 a piece. Think they were 5 lbs. On way home the light went off of where I was going to put them as my freezers are totally full. Thankfully my cousin had freezer space. I’m celebrating the holidays this year with turkey dinners and will probably be by myself but may not have turkey next year. My dinners this year will be pared down anyway.
This is crazy that anybody should have to pare down in this country. I’m so angry at what is being done to us I could chew up nails and spit them out.
 

mphsmom

Well-Known Member
I use to be able to spend about $250-$300 at Aldi's, and we would be set for a good 3 months (including laundry detergent, paper products, etc). The last 2 times I went shopping there, I spent over $500, got far less than I usually do, and we were scrounging for things to eat after 3 weeks.
 

TimeWarpWife

Well-Known Member
Just looked at Costco for toilet paper I'd previously bought ~ it's called Wind Soft and the last time I purchased it about a year or so ago, it was $50.99 for 96 rolls. Now, it's $67.99 for 96 rolls. Way too expensive, so dh opted to buy some from a company he purchases work cleaning supplies from, 96 rolls for $44. It's not as nice as the Wind Soft, but hey, it's toilet paper.
 

Ghoti Ichthus

Pray so they do not serve alone. Ephesians 6:10-20
Just looked at Costco for toilet paper I'd previously bought ~ it's called Wind Soft and the last time I purchased it about a year or so ago, it was $50.99 for 96 rolls. Now, it's $67.99 for 96 rolls. Way too expensive, so dh opted to buy some from a company he purchases work cleaning supplies from, 96 rolls for $44. It's not as nice as the Wind Soft, but hey, it's toilet paper.

I have travel bidets at the house. If TP becomes too expensive to use without them first, or just plain unavailable, I'll have to explain to my very elderly Father how to use one :eek :eek: :apostasy :mad :banning
 

Andy C

Well-Known Member
Last year at Fred Meyers Alaska they offered prime rib roasts for $6.77 a pound sale price. This year they're offering the same for $10.99 a pound. That spread is more revealing of actual inflation than the numbers the Feds feed us.
On average, being that you live in Alaska, and shipping food items there is expensive, what percent higher (take a guess) in prices do you pay now, as compared to your new home? I know some place's in Alaska claim to be 20 percent higher than the lower 48.
 

Tall Timbers

Imperfect but forgiven
On average, being that you live in Alaska, and shipping food items there is expensive, what percent higher (take a guess) in prices do you pay now, as compared to your new home? I know some place's in Alaska claim to be 20 percent higher than the lower 48.

I'm not familiar enough with the Cheyenne market yet to say. In Alaska somethings can be almost the same cost as many places in the lower 48, while others can be double the cost or more. It just depends, I guess. Our Fred Meyers ad is pretty much the same as the ad in the lower 48, but the prices differ by location. I'd be curious to know that that prime rib roast sale price is in Eugen for example. Probably not too much lower. Fastfood and restaurant prices can be much higher here, especially since most of the places won't accept coupons or even in-app coupons.

I've always felt that a 10% bump or so in prices because of shipping was more than fair, but beyond that I feel like we're being taken advantage of.
 

JoyJoyJoy

I Shall Not Be Moved
Went to grocery yesterday.
Salad dressing went up even on sale. Use to be $4/2. Now it's $5/2.
Pop tarts went up.
Pie crusts (2 in a pk) were $7/2!!!
Even store brand soda went up but not as much as name brand. I use store brand for most everything.

I did find a small pack of pork chops on mark down. Plan to fry those tonight.
 

fl2007rn

Well-Known Member
Last year at Fred Meyers Alaska they offered prime rib roasts for $6.77 a pound sale price. This year they're offering the same for $10.99 a pound. That spread is more revealing of actual inflation than the numbers the Feds feed us.
So true! I know it is way more than the 8% that the media is saying. Every item I buy is at least $1 or $2 more than it was a year or two ago. I feel bad for a young family that is trying to raise a bunch of little kids now.
 

Endangered

Well-Known Member
The price of the eggs was a little more than $8.00. I dont think they are free range. I like to fix my wife and I four scrambled eggs in the morning. That just got a lot more expensive.
We are living on Soc Sec and a little retirement income. Budget is tight and gittin tighter every day.
 

fl2007rn

Well-Known Member
The price of the eggs was a little more than $8.00. I dont think they are free range. I like to fix my wife and I four scrambled eggs in the morning. That just got a lot more expensive.
We are living on Soc Sec and a little retirement income. Budget is tight and gittin tighter every day.
I am lucky I have about 4 different grocery stores within 5 miles of my house. I check the weekly flyers on-line for their sales and BOGO offers and find deals that way. I hope you could find better prices than $8 for 18 eggs. That means each egg is 44 cents!
 
Top