Prices Already Rising

ChildofLight

Well-Known Member
Already? Have been for over a year.

Here farmlands are bought as soon as they go on the market.

However, the promised HOA communities advertised and already named, have yet to break ground due to the cost of building supplies.
Farmland here as well. If far enough outside of town, it’s being split up into large lots. On the edge of town it becomes developments and a lot of them are duplexes. Many houses on the market are also being bought up for rent housing.
 

Ghoti Ichthus

Pray so they do not serve alone. Ephesians 6:10-20
:eek :yikes The price of a headstone went up OVER 35 PERCENT!!! :yikes :eek
:furious :rant :mad :wild :frust :cry



Stupid me waited so I could pay cash instead of putting it on a cc and paying interest, and they couldn't place the stone during the winter, anyway
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaargh!

:cry



:pray :pray :amen :amen
 
Last edited:

TimeWarpWife

Well-Known Member
I believe it's time to change the name of "Hoover Stew" ~ named for President Herbert Hoover, the Biden of his day ~ to "Biden Stew."

Biden Stew:

1 lb. macaroni
1 lb. hot dogs, sliced
2 cans of stewed tomatoes, undrained
1 can of corn, undrained

Cook macaroni according to package instructions, drain, then add sliced hot dogs, stewed tomatoes, corn, and mix together.
 
Last edited:

Mama Bug

Well-Known Member
I believe it's time to change the name of "Hoover Stew" ~ named for President Herbert Hoover, the Biden of his day ~ to "Biden Stew."

Biden Stew:

1 lb. macaroni
1 lb. hot dogs, sliced
2 cans of stewed tomatoes, undrained
1 can of corn, undrained

Cook macaroni according to package instructions, drain, then add sliced hot dogs, stewed tomatoes, corn, and mix together.
I cook something similar to that but I use ground turkey instead of hot dogs. I need to tell my husband next time I cook it we’re having Biden Stew for dinner. And I use macaroni and cheese.
 

Ghoti Ichthus

Pray so they do not serve alone. Ephesians 6:10-20
:eek :mad Bottle of organic lemon juice went up $1.10 all at one time. Since the beginning of the year, it's gone up $3 a bottle overall :eek :furious :rant :mad :wild :frust :cry

Organic applesauce with CINNAMON is up another $0.20 a jar :mad
Since I've been paying attention, this has gone up a total of $1.50, for an increase of 83.8 percent :eek :furious :rant :mad :wild :frust :cry


:pray :pray :amen :amen
 

TimeWarpWife

Well-Known Member
I believe it's time to change the name of "Hoover Stew" ~ named for President Herbert Hoover, the Biden of his day ~ to "Biden Stew."

Biden Stew:

1 lb. macaroni
1 lb. hot dogs, sliced
2 cans of stewed tomatoes, undrained
1 can of corn, undrained

Cook macaroni according to package instructions, drain, then add sliced hot dogs, stewed tomatoes, corn, and mix together.
:oops I forgot to say that you need to cook the hot dogs prior to slicing them and putting them in the stew.
 

ChildofLight

Well-Known Member
At the grocery store I shop at I usually got a loaf of store brand wheat sandwich bread. I noticed about 3 weeks ago it shrunk down on the shelf. 2 weeks ago there was less and on the bottom shelf. This past week none. It’s either white bread still below a dollar or whole wheat which is at a higher price. The regular wheat loaf I bought was below a dollar. :scratch Not sure if any of the other locations still have it or totally done away with.
 

ChildofLight

Well-Known Member
At the grocery store I shop at I usually got a loaf of store brand wheat sandwich bread. I noticed about 3 weeks ago it shrunk down on the shelf. 2 weeks ago there was less and on the bottom shelf. This past week none. It’s either white bread still below a dollar or whole wheat which is at a higher price. The regular wheat loaf I bought was below a dollar. :scratch Not sure if any of the other locations still have it or totally done away with.
I noticed today a lot of the wheat bread I buy back on the shelf.
 

TimeWarpWife

Well-Known Member
Walmart has raised the price of my favorite drink mix, Kool Aid, by .05 to .30 a packet now. Thankfully, our local Safeway and Wegmans still have it for .25 a packet. Has anyone else noticed that Walmart's prices on things are getting higher than the regular grocery stores? We used to buy a lot more stuff at Walmart, but their rising prices are causing us to shop at other stores.
 

TimeWarpWife

Well-Known Member
Every Monday Safeway used to have a deal where you got 8 pieces of fried or grilled chicken for $4.99, now it's gone up to $8.99. :faint2 No more "chicken Mondays" for us.
Saw in Safeway's weekly sale paper that this "bargain" now only includes thighs, drumsticks, and wings, whereas before you also got two breast pieces. Went to Wegmans today to get a treat for myself, one of the storemade cherry pies ~ $15 for one regular size pie. :faint2 Last year they were $12 and while it was still expensive, I'd treat myself every now and then to one. Not at $15 ~ I was so depressed. And the yellow Yukon potatoes I like have gone up to $5.99 for a 5 lb. bag, didn't buy those either. I'm a poor person living in an area where there are either a lot of rich people or people in debt. I saw people filling up containers from the Asian hot bar for $14.99/lb., there was a long line at the sub counter (a large sub now costs $13.99), and I saw one lady pick up a container of Wegmans storemade cookies that cost $13.99/lb. How on earth these people are affording these outrageous prices is beyond me. I know I can't afford it. I stopped by Safeway on my way home from Wegmans and got two boxes of Little Debbies banana marshmallow cakes 2 for $5 for my desserts for the next week. Of course, shrinkflation has happened to them and they're smaller than they were the last time I bought them. With Walmart's prices going up and surpassing some of the things at the more expensive grocery stores and the grocery stores themselves continually raising prices, I don't know how much longer regular people are going to be able to afford food. Of course, I'm pretty sure that's the Demonrats' plan. :furious
 
Last edited:

Ghoti Ichthus

Pray so they do not serve alone. Ephesians 6:10-20
A pint (16 oz), the small size jar, of organic Kosher dill pickles $6.29 :eek :furious :rant :mad :wild :frust :cry

There aren't any pumpernickel, rye, or true whole wheat hamburger buns (that don't taste like cardboard/sawdust) in the stores, and there's more sugar in the white hamburger buns than there used to be :mad A bag of 12 white slider buns was $3.99. Another brand was $8.99! :eek


:pray :pray :amen :amen
 
Last edited:

NewWine2020

Well-Known Member
:oops I forgot to say that you need to cook the hot dogs prior to slicing them and putting them in the stew.
You think JOE BIDEN would remember to cook the hot dogs before adding them to the Biden stew?

Heck, no, he wouldn't!

If you cook 'em it's just plain 'old "Hoover Stew!" Go for authentic, just yell: "C'mon, man!" And toss those raw dogs right in.
 

TimeWarpWife

Well-Known Member
A bag of Dorito's Nacho Cheese family size chips was on sale at Safeway today for $5.49. :faint2 They used to be around 3.59 on sale, which was still higher than Walmart, but sometimes it was worth it to pay a little more for the convenience of not having to go to WM too. Obviously I didn't buy them. Safeway used to have desserts like cookies, cakes, pies, etc. for $5 on weekends, now the cookies and danishes are $6 and $7 ~ the pies and cakes were 9.99 and up.
 

JoyJoyJoy

I Shall Not Be Moved
bag of Dorito's Nacho Cheese family size chips was on sale at Safeway today for $5.49. :faint2
Exactly!!! You really have to shop around for treats and chips!!

Kraft Mac and cheese in the box...the kind that has a bag of cheese that you squeeze in it...on sale 2/$7!

Hot dog buns..Pepperage Farm brand...2/$6.

And we buy store brand cooking oil. ..over $11 for a jug.

I cant believe these prices. Praising God that we can afford food and gas.

For the most Part, we cook the vast majority of our meals and enjoy left overs. I love it when my fridge is full of prepared food.
 
Top